• Nad 3 ha
  • Latarnia
  • Jarosławiec nocą
  • Zachód
  • Plaża

Jarosławiec

jaroslawiec jaroslawiec24 pl 1

Jarosławiec jest uroczą wioską letniskową, leżącą pomiędzy Ustką a Darłowem. To spokojne miejsce, posiada duże zaplecze turystyczne i rekreacyjne oraz wiele atrakcji wypoczynkowych. Oprócz wycieczek do pobliskich miejscowości takich jak: Ustka, Słupsk, Darłowo, Łeba można zaliczyć jednodniowy wyjazd promem na Bornholm. Na przestrzeni dziejów, Jarosławiec przechodził wiele przemian. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z XV wieku. Jest to jedna z osad rybackich na wybrzeżu.

Oprócz rybołówstwa mieszkańcy trudnili się zbieraniem bursztynu, który w tym miejscu wybrzeża występuje bardzo często. Pod koniec XIX wieku miejscowość była ulubionym miejscem do pracy twórczej i wypoczynku niemieckich środowisk artystycznych. W dwudziestoleciu międzywojennym gościł tam i tworzył uznany malarz ekspresjonistyczny Karl Schmidt – Rottluff. Jarosławiec bowiem do 1945 roku leżał na terytorium Niemiec.

jaroslawiec jaroslawiec24 pl 4

Poza atrakcjami rekreacyjnymi, istnieją miejsca warte zobaczenia. Jest to przede wszystkim latarnia morska z 1829 roku, wzniesiona na planie koła, zbudowana z czerwonej, glazurowej cegły. Latarnia osiąga wysokość 33 metrów, a jej światło widoczne jest na odległość 24 mil morskich. Obiekt aktualnie po remoncie, udostępniony dla zwiedzających. Z jego wierzchołka rozciąga się widok na wybrzeże oraz okoliczne jeziora i wioski. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych, z lotu ptaka, można zobaczyć wszystkie zakątki Jarosławca, który w ostatnich latach zmienia się w zastraszającym tempie.

jaroslawiec jaroslawiec24 pl 2

Stała liczba mieszkańców z 350 osiąga w sezonie letnim wielokrotność. Oprócz dużej różnorodności zieleni, w tym częste okazy chronione, Jarosławiec posiada piękne, klifowe odcinki wybrzeża, dzięki temu plaże są bardzo urozmaicone. Oprócz piaszczystych odcinków jest również plaża kamienista, gdzie wypoczywający wyszukują piękne okazy skalne. Klif osiąga wysokość od 40-45 metrów.

W niewielkiej odległości znajdują się zagospodarowane jeziora Kopań i Wicko. Do najciekawszej infrastruktury należy wybudowany aquapark, posiadający trzy baseny, w tym jeden ze sztuczną falą. Kompleks czynny jest od maja do września, co w znacznym stopniu wydłuża sezon turystyczny. Jesienią i wiosną występują mocniejsze wiatry, co zwiększa ilość morskiego jodu w powietrzu. Po zaludnionym i gwarnym lecie Jarosławiec staje się ostoją spokoju i ciszy. Przyciąga wówczas pięknem przyrody. Można tu również skorzystać z powstającej sieci obiektów „SPA”. Odnowa biologiczna i spacery pozwalają zapomnieć o codziennych troskach.

jaroslawiec jaroslawiec24 pl 3

Zapraszamy!!!

logo katani

Gościniec KATANI

ul. Nadmorska 11
76-107 Jarosławiec

tel./fax +48 59 810 94 29
kom. 501 331 927
kom. 501 206 027

e-mail: o.w.katani@wp.pl


logo jaroslawiec tu wypoczywam

 

Jarosławiec
zapraszamy do najlepszej nadmorskiej miejscowości

www.jaroslawiec24.pl


© 2022 O.W. Katani. Created by Jaroslawiec24.pl